uprawa trufli
Technika, odmiany, cykl życia: mówimy wszystko

Truflarstwo, starożytna sztuka
Uprawa trufli to rzemieślnicze know-how, które promuje produkty wyjątkowe i chroni lokalną bioróżnorodność.

Proces wyjątkowy
Znasz truflę, ten prestiżowy grzyb szczególnie ceniony przez smakoszy. Jej uprawa jest wyjątkowa: opiera się na symbiozie między grzybem a drzewem gospodarzem, najczęściej dębem, który odżywia grzyb dzięki swoim korzeniom. Przy sadzeniu wybieramy drzewa mikoryzowane, to znaczy takie, których korzenie zostały zaszczepione zarodnikami trufli. Gleby sprzyjające truflarstwu są zazwyczaj wapienne, dobrze przepuszczalne i dość ubogie w materię organiczną.

Pielęgnacja
Uprawa trufli to długi i delikatny proces. Często trzeba czekać cztery do pięciu lat, zanim pojawią się pierwsze trufle. W tym okresie pielęgnacja truflowiska jest niezbędna: glebę należy regularnie napowietrzać i usuwać chwasty. Drzewa należy przycinać, co zmusza je do tworzenia nowych korzeni. W La Truffe du Roy zdecydowaliśmy się na uprawę na kopcach, bez dodatkowego nawadniania.

Zbiór
Zbiór trufli, zwany „cavage”, odbywa się zimą, od końca listopada do końca lutego. Truflarz polega na cennej pomocy psów truflowych, szkolonych do wykrywania zapachu dojrzałych trufli pod ziemią. Truflarstwo wymaga więc nie tylko cierpliwości, ale także dogłębnej wiedzy o glebie i warunkach klimatycznych, aby zoptymalizować produkcję. Pod tym względem nasza posiadłość angażuje się w podejście zrównoważone, z rolnictwem szanującym glebę i środowisko.
Daj się porwać opowieści o trufli
Na świecie wyróżnia się około sześćdziesięciu odmian trufli. Spośród nich sześć uważanych jest za gastronomiczne.

Czarna trufla z Périgord
Czarna trufla z Périgord, czyli tuber melanosporum, znana jest ze swoich silnych i charakterystycznych aromatów. To ona została wybrana dla naszej posiadłości w Touraine. Okrągła, ma kilka centymetrów średnicy, waży od kilku gramów do 1000 g. Jej kolor, przechodzący od szarości do czerni, wyróżnia się cienkimi białymi żyłkami, gdy osiąga dojrzałość. Uprawiana głównie w południowej i centralnej Francji, występuje również we Włoszech i Hiszpanii.
Biała trufla
Biała trufla, trufla z Alby lub tuber magnatum pico, to jedna z najrzadszych odmian, co czyni ją również jedną z najdroższych. Dzielenie stołu z czarną truflą to jej codzienność u wielkich szefów kuchni. Jej aromat, bardzo silny, ale delikatny, przywodzi na myśl świeży czosnek lub szalotkę. Łatwo ją rozpoznać po gładkiej, kremowej skórce i miąższu od białego do brązowego, przecinanym cienkimi białymi żyłkami. Jej zbiór trwa od października do stycznia, głównie w Piemoncie, w północnych Włoszech. Zbierana jest w naturze i nie da się jej uprawiać.

Trufla Bianchetto
Bliska trufli z Alby pod wieloma względami, trufla Bianchetto (tuber borchii lub tuber albidum pico) rozwija się w całej Europie. Mała, przybiera barwy od żółci przez ochry po brąz. Wyróżnia się intensywnym zapachem, z dzikimi nutami charakterystycznymi dla białych trufli. Okres jej zbioru trwa od połowy stycznia do końca kwietnia.
Trufla z Burgundii
Bardzo powszechna w Europie, trufla z Burgundii (tuber uncinatum) jest zdolna do tworzenia symbiozy z wieloma gatunkami drzew, takimi jak sosna, grab, dąb czy leszczyna. Jej zapach, bardziej wyrazisty niż letniej trufli, przypomina melanosporum z dominującymi nutami grzyba i orzecha laskowego. Pochodząca z Burgundii i Alzacji, jest także uprawiana na południu i zbierana od września do końca stycznia.

Letnia trufla
Letnia trufla (tuber aestivum) jest często mylona z czarną truflą. Niemniej jednak wyróżnia się kremowym miąższem, z bardziej wyraźnymi białymi żyłkami, choć mniej licznymi. Długo niedoceniana, przeżywa odrodzenie dzięki subtelnym aromatom leśnych grzybów i orzecha laskowego. Mniej rzadka niż inne odmiany, jest również bardziej przystępna cenowo. Jej zbiór trwa od kwietnia do sierpnia.
Trufla brumalna
Choć wyglądem przypomina czarną truflę, trufla brumalna (tuber brumale) wyróżnia się jaśniejszym miąższem. Jej zapach, bardziej piżmowy i mniej subtelny niż melanosporum, uwalnia także lekko pikantne nuty. Nie większa niż jajko, zbierana jest od listopada do marca.
Cykl życia trufli
Skupienie na procesie rozwoju trufli, od sadzenia do zbioru.

Daj się skusić trufli
Chcesz przeżyć niezwykłą przygodę? Odważ się na adopcję dwóch dębów truflowych.
- Wybierasz numer i prestiżową aleję dla swoich dębów.
- Dołączasz do społeczności Przyjaciół Trufli Królewskiej i korzystasz ze wszystkich przywilejów.
- Otrzymujesz, od momentu wejścia w produkcję, całość trufli wyprodukowanych przez twoje dęby.
